Lugejate saadetud küsimustele vastab toitumisspetsialist Kristel Ehala-Aleksejev. Saada ka oma küsimus toimetusele aadressil abi@kaaluabi.ee.
1. Käin 24h vahetustega tööl ja tekib küsimus, kuidas korraldada öövalves söömine. Kas peaks sööma või mitte? Ja kui jah, siis mida?
Kui ma söön nt kl 19 viimase toidukorra, siis järgmine toidukord on mul tavaliselt kodus u. 12 paiku ärgates. Kas see vahe pole mitte liiga pikk? Öövalve järgselt piinab tavaliselt hirmus magusanälg. Aga koju minnes u. Kl 8-9 vahel hommikul ei taha ka süüa, kuna lähen kohe uuesti magama kolmeks-neljaks tunniks. Öösel on ju normaalne organism harjunud magama, mitte toitu tarbima.
Kirjas mainitud pikk toidukordade vahe pole soovitatav. Kerged vahepalad öises vahetuses on lubatud, kuid peaks vältima rasvaseid ja raskelt seeditavaid toiduaineid. Samuti ei soovitaks tarvitada toiduaineid, mis tõstavad kiiresti vere suhkrusisaldust (maiustused, magusad joogid, jmt). Sobida võiksid täisteratooted (sh täisterabatoonid), puuviljad, kergemad jogurtid, aga näiteks ka köögiviljadest tehtud supp või puljong. Jälgida tuleks, et kohvi tarbimisega ei liialdata, seda eriti vastu hommikut. Tulles öösel töölt võiks tugevam söögikord jäädagi aega, mil tõusete, ning antud söögikorra lõpuks võite soovi korral premeerida end ka mõne meeldiva magusa ampsuga.
2. Minu probleem on veidi piinlikum ja arst soovitas tugevalt tähelepanu pöörata oma söömisele. Kindlasti on vaja hakata rohkem tarbima süsivesikuid. Aga siis hakkasin mõtlema, et täpselt ei teagi, milles on rohkem süsivesikuid ja milliseid märkmeid peaks pakendilt vaatama? Pole kunagi enne olnud probleeme sellega, et oleks vaja jälgida, mida söön. Nüüd aga jäänud seedimine väga aeglaseks ja sellest ka soovitus tarbida rohkem kiudaineid. Kas saaks palun soovitusi, mida mul vaja süüa on ja mille järgi ma saan teada, mis sisaldab kiudaineid ja kui palju? Tundub üpris rumal küsimus, aga tõesti ei tea…
Küsimus pole sugugi rumal, aga kogu tõde süsivesikutest ja kiudainetest ühe kirja ulatuses katta pole võimalik, mistõttu soovitan teil lugeda vastaval teemal lisa. Seda saab nii kaaluabi kui ka toitumine.ee lehekülgedelt. Rohkelt on ka toitumisteemalisi raamatuid, mille hulgas võib esmaseks lugemiseks soovitada „Normaalset söömist“ M.Zilmeri jt sulest. Alustades süsivesikutest, siis viimaseid leidub enam teraviljatoodetes ja puuviljades, aga ka köögiviljades ning samuti piimatoodetes. Rahvasuus on süsivesikute mõiste kohta käibel terminina „suhkur“, kuid päris korrektne see pole, sest viimane hõlmab vaid magusamaitselisi lihtsaid süsivesikuid. Lisan siinkohal lingi, kust leiate samuti informatsiooni toidu süsivesikute kohta http://www.healthilife.ee/raamat/sysivesikud.html
Seedimise parandamiseks tõstke oma menüüs nii täisteratoodete (täisterajahu sisaldavad leivatooted, makaronid, jmt) kui ka puu- ja juurviljade osakaalu. Toit peab olema vedelikurikas, mis hõlbustab seedimist, seega tuleks eelistada toidu valmistamisel hautamist, vokkimist jt analoogilisi meetodeid. Lisaks tuleb jälgida, et päevane vedelikutarbimine vastaks vajadustele. Üldjuhul ei tohiks see jääda alla 1 liitri jagu vett päevas, kuid võib olla tunduvalt suurem. Loomset rasva sisaldavate toiduainete kõrval (liha- ja piimatooted) jälgige, et teie toidus oleks igapäevaselt ka taimseid rasvu sisaldavaid toiduaineid (taimeõlid, seemned, pähklid, jm). Teinekord võib just piimatoodetega liialdamine olla üheks kõhukinnisuse põhjustajaks. Ja veel – hea seedimise eelduseks on samuti piisav füüsiline aktiivsus.
Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:
Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee
Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee
Kuidas küsida spetsialisti käest abi?
Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.
Vaata ka teisi spetsialiste SIIT!