Küsimustele vastab toitumisspetsialist 07 Okt

Dr. Kristel Ehala-Aleksejev

Dr. Kristel Ehala-AleksejevLugejate saadetud küsimustele vastab toitumisspetsialist Kristel Ehala-Aleksejev. Saada ka oma küsimus toimetusele aadressil abi@kaaluabi.ee.

Lugejate saadetud küsimustele vastab toitumisspetsialist Kristel Ehala-Aleksejev. Saada ka oma küsimus toimetusele aadressil abi@kaaluabi.ee.

1. Tere, spetsialistid. Minu lugu on järgmine. Ma võtsin rasedusega 36 kilo juurde, kaalusin 96 kilo lõpuks. 2006 aasta sünnitasin. Teise lapse sain 2007 ja võtsin 14 kilo juurde, aga kuna olin enne teist rasedust 80 kilo peale vaid saanud. siis lõpptulemusena 94 kilo kaaluda oli endiselt liig mis liig. 2008. aasta lõpuks olin saanud 30 kilo alla. 2010. veebruaris läksin trenni My Fitnessisse. Sain 1 kuuga 6 kilo alla. Tegin 5 korda trenni nädalas, sest meeldis nii väga. Märtsis läksin mandliopile, siis tuli 1,5 kuud pausi. Aprilli keskelt juuni alguseni käisin trennis, sain 59 kilo peale. Olin väga rahul. Nüüd suvega reisisin ja jätsin suitsetamise maha – võtsin 7 kilo juurde 2 kuuga. Augusti lõpus läksin trenni tagasi. Alguses sain 63-64 kilo peale ja nüüd võtan koguaeg juurde. Teen 4-5 trenni nädalas. Teen Zumbat, BodyToningut, Step&Body, Bodypumpi, Bodybalance’i.  Kohe hakkan ka vesiaeroobikas käima. My Fitnessis käisin 2 korda nädalas. Söön 3 korda päevas. Hommikuti putru, suur rõhk salatitel. Magusat tarbin minimaalselt,  pole eriline magusa-armastaja, aga mul ikka kaal tõuseb. Lugesin selle 0-veregrupi dieedi kohta, et oleme nn”lihasööjad”, siis söön liha pigem koos salatiga. Aga ikka kaal tõuseb. Mida ma tegema pean? Tahaksin kaaluda 60-62 kilo. Ma loodan, et midagi olulist ütlemata ei jäänud. Ette tänades Katrin…

Minu andmed:
Pikkus: 170
Kaal: 67,3
Ümbermõõt: 87 cm

Vastab Kristel Ehala-Aleksejev:

Tere.

Teie näidud nii kaalu kui vöö-ümbermõõdu osas jäävad normi piiridesse ja selles osas ei näe ma põhjust kaalunõustamiseks. Soovitaksin ehk kontrollida veel oma kehakompositsiooni (rasva- ja lihasmassi vahekorda). Kui rasvamassi hulk jääb alla 30%,  ei tohiks muretsemiseks põhjust olla. Oluline on siinkohal pigem see, et teie kaalukõikumised on väga ulatuslikud (seda eriti esimese raseduse ajal, aga ka nüüd viimase aasta jooksul). Võimalik, et suurem treeningkoormus tõstab lihasmassi, mida saaks teada jällegi kehakompositsiooni analüüsides.

Viimaste kuude kaalumuutuse üheks põhjustajaks võib olla aga ka suitsetamisest loobumine, millega koos vähenes esialgu tunduvalt füüsiline koormus. Vastupidiselt võiks just suitsetamisest loobumise esimestel kuudel jälgida, et oleks tagatud piisav kehaline koormus koos mitmekülgse vedelikurikka dieediga (arvestades viimast nii toiduvaliku kui joodava vedeliku osas). Teinekord soovitan sellel perioodil kasutada ka vitamiine (C, E jt), aga seda lähtuvalt patsiendi vajadustest.

Kuna oma mõõtudele vastavalt olete normkaalus, siis pean oluliseks mainida, et  meil kõigil tuleb arvestada oma kehaehituslike eripäradega, mis määravad ära meile sobiva kaaluvahemiku ehk teisisõnu ühesuguse pikkusega ühevanused ja sarnaselt toituvad ja trenni tegevad inimesed ei kaalu alati ühepalju, kuigi nad mõlemad võivad olla hea tervise juures ning normkaalulised. Teile soovitan ma esimese asjana tagada stabiilne elurütm ja toitumine. Kirja põhjal jääb mulje, et see on kohati probleemiks, aga kehakaalu üks vaenlane on ebastabiilsus (ühe perioodi teen intensiivselt trenni ja jälgin toitumist ja siis jälle mitte). Kaaluabi lehekülgedel ja  ka mujal  internetis leiate rohkelt sobivaid soovitusi. Enne kui mõne dieediga alustate, mõelge, kas see tagab teie organismile kõik vajaminevad toitained ja teiseks, et kas olete valmis taolisest toitumisrežiimist kogu oma järgneva elu kinni pidama. Kui teete oma elurežiimis muutuse, siis pigem sellise, millest ka pikemalt kinni peate, sest lühiajalised muutused, mille lõppedes vanade harjumuste juurde tagasi pöördutakse, võivad pikas perspektiivis meie keha hoopis koormata.

2. Millest see tuleb, et kaal võib järsult +- 2kg kõikuda? Seda ei saa seletada ainult vee joomisega, kodune “poolintelligentne” kaal näitab, et keha veesisaldus umbes sama %.

Tere.

Antud küsimusele vastates jään veidi nõutuks, sest mida peate silmas järsu kaalumuutuse all? On ju loomulik, et päeva lõikes meie kaal kõigub. Kõik sõltub ju sellest, millal ennast kaalute. Kaaluma peaks ikka alati ühesugustes tingimustes. Näiteks hommikul vahetult pärast tõusmist, kui olete tualetis käinud. Juhul kui kulutatud ja tarbitud energia pole olnud tasakaalus, siis kajastub see ka kaalunumbrites. Naisterahvaste puhul on aga võimalik, et menstruaaltsükli teisel poolel mõjutab pisut kaalu see, et organism hoiab nii-öelda enam vedelikku kinni.

3. Kuidas mõõta vööümbermõõtu mõistlikult –  pikali\püsti, tõmmates pingule\ jättes ruumi 2 näpu jagu?

Vöö-ümbermõõtu peab mõõtma keegi teine. Mõõdetav on lõdvestunud olekus ega hoia kõhulihaseid pingul. Mõõdetakse punktist, mis jääb alumise roide tipu ja puusanuki tipu vahele. Naisterahvastel ei tohiks antud punktist mõõdetuna vöö-ümbermõõt ületada 88 sentimeetrit.

4. Kui arvutada enda baas kalorite vajadus kalkulaatoriga (ütleme et see on 2000kcal) ja lugeda pulsikellalt kokku enda energiakulutus 24h jooksul (ütleme et see on koos trenniga 500 kcal), siis  mis oleks soovitav kalorinorm päevas? Mulle tundub, et osa kaloreid läheb siis topelt st see 500 kcal on nii “hingamine” kui ka sporditrenn, aga samas selle
2000 sees ju ka arvestatakse, et inimene ikka kulutab kaloreid, isegi magades. Kas optimaalne oleks 2000+ 1\2*500?

Tere.

Optimaalse kaloraaži leidmiseks soovitan kasutada Harris-Benedicti valemit (vt. http://www.toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/ ). Teadmata teie vanust, kasvu ja muid olulisi parameetreid ei saa ma teile päevast  kaloraažisoovitust anda.

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

Vaata ka teisi spetsialiste SIIT!

loe ja kommenteeri