Viis toitainet, mida ei ole kunagi piisavalt 03 Mai

UURIMUS: On tõestatud, et 77% meestest ei tarbi piisavas koguses magneesiumi, et paljud meist kannatavad D-vitamiini puuduse käes, ning tavalised kõrvetiste ravimid võivad pärssida toidust saadud B12-vitamiini imendumist organismis. Kusjuures probleemid kaaliumi ja joodiga on veel hoopis nimetamata.

D-vitamiin
D-vitamiinil on oluline tähtsus luustiku tugevdajana. Kuid sellega tema kasulikkus veel ei piirdu: Ameerika südameassotsiatsiooni ajakirjas Circulation avaldatud uurimusest ilmnes, et D-vitamiini puuduse käes kannatavatel inimestel on 80 protsendi võrra suurem tõenäosus südameinfarkti või insuldi tekkeks. Mis on selle põhjus? D-vitamiin võib vähendada põletikku arterites.

Kokkupuutel nahaga hakkab ultraviolett B-kiirte toimel organismis moodustuma D-vitamiin. Häda on aga selles, et suvel kogutud D-vitamiini varud on talveks sageli kahanenud.

Magneesium
Tegemist on väsimatu ja multifunktsionaalse kerge mineraaliga: magneesium on seotud enam kui 300 kehalise protsessiga. Lisaks näitasid teadusajakirjas Journal of the American College of Nutrition avaldatud uurimuse tulemused, et madal magneesiumi tase veres võib suurendada C-reaktiivse valgu - südamehaiguste olulisima diagnostilise markeri - taset veres. Toitumisalased uurimused näitavad, et mehed tarbivad ainult 80 protsenti 400 milligrammist päevasest soovitatavast magneesiumi kogusest. Piisava magneesiumita peab iga keha rakk energia tootmise nimel kõvasti pingutama.

B12-vitamiin
B12-vitamiini võib pidada aju hallolluse kaitsjaks: Suurbritannias läbi viidud uurimuse andmetel kahanes viieaastase perioodi vältel madalaima B12-vitamiini tasemega eakate inimeste ajumaht kiiremini nende kõrgeima sama vitamiini tasemega eakaaslastest.

B12-vitamiini leidub lambalihas ja lõhes, kuid ilmselt kõige kättesaadavamaks vitamiiniallikaks on vitamiinide ja mineraalidega rikastatud teraviljatooted. Seda põhjusel, et lihas sisalduv B12-vitamiin on seotud valkudega ning magu peab selle omastamiseks ja organismi imendumiseks tootma hapet. Söö igal hommikul kausitäis B12-vitamiiniga rikastatud müslit piimaga - sellega on Sinu päevane vitamiinivajadus kaetud.

Kaalium
Ilma selle olulise mineraalita ei suudaks süda lüüa, lihased kokku tõmbuda ega aju sellest lausest aru saada. Miks siis? Kaalium aitab keha rakkudel glükoosi energiaks muuta. Vaatamata kaaliumi elulisele tähtsusele viitavad toitumisalaste uurimuste tulemused sellele, et noored mehed tarbivad vaid 60-70 protsenti 4700 mg-st päevasest soovitatavast kogusest. Asja teeb halvemaks see, et suurem osa meestest tarbib suurel hulgal naatriumi: sellal kui normaalne kaaliumisisaldus tegeleb selle langetamisega, tõstab kõrge naatriumisisaldus vererõhku. Pool avokaadot sisaldab ligikaudu 500 mg kaaliumi, üks banaan, seevastu, umbes 400 mg.

Jood
Jood on vajalik kilpnäärme hormoonide T3 (trijoodtüroniini) ja T4 (türoksiini) tootmiseks - mõlema ülesanne on kontrollida meie kaloripõletamise tõhusust. Seega võib ebapiisav joodi sisaldus veres põhjustada kaalutõusu ja väsimustunnet.

Kuna jodeeritud sool on meie jaoks oluline joodi allikas, võib tekkida mulje, et seda mineraalainet on meil rohkem kui küll. Kuid USAs Arlingtonis asuva Texase ülikooli teadlaste poolt läbi viidud 88 lauasoola proovi testid näitasid, et pooled neist sisaldasid vähem USA Toidu- ja ravimiameti FDA poolt soovitatud joodi kogusest.
Riputada soola juba niigi naatriumiga töödeldud toidule  ei ole väga mõistlik, kuid joodi leidub ka peaaegu naatriumivabas allikas: piimas. Loomatoit on joodiga rikastatud, mis tähendab, et see jõuab lehmadelt meie müslikaussi. Sa ei ole suurem asi piimasõber? Söö päevas vähemalt üks soovitatav toiduportsjon mune või jogurtit - mõlemad on head joodi allikad.

Allikas: menshealth.com

loe ja kommenteeri