Taldrikureegel on lihtne abivahend, mis aitab määrata toiduainete vahekordi taldrikul lõuna- ja õhtusöögi ajal. Seda järgides on lihtne omastada kõik vajalikud toitained ning süüa tasakaalustatult.
Suurele osale taldrikust tõsta juurvilja ja aedvilja ning ka puuvilja. Nendest saame palju kiudaineid, vitamiine ja mineraale.
Teisele sama suurele osale tõsta kartulit, täisterapastat, tumedat riisi, tatart või leiba. Need sisaldavad häid süsivesikuid, kiudaineid, vitamiine ja mineraale.
Järele jäänud väike osa on mõeldud liha, kala, linnuliha, mereandide või valgurikka taimse alternatiivi jaoks nagu näiteks oad, läätsed, sojatooted. Sellest osast saab keha vajalikud valgud ning mõned mineraalid nagu näiteks raud, tsink ning ka vitamiine.
Kas kõik võivad järgida taldrikureeglit?
Portsjonite suurused on individuaalsed. Need, kes soovivad kaalus alla võtta, peaksid vähendama kogu portsjoni suurust, säilitades vahekorrad või hoides portsjoni suurust, kuid vähendades süsivesikute hulka, valides suurema koguse aedvilju. Need kes treenivad palju, peaksid tegema aga vastupidi. Kui inimene on harjunud väikeste kogustega, vähendada lihtsalt kogu portsjoni suurust, säilitades proportsioonid.
Paljude jaoks on juur- ja aedviljade kogus taldrikureegli järgi harjumatult suur. Seepärast on soovitav alustada vaikselt koguste suurendamisega ning vaheldades küpseid ja tooreid aedvilju, et keha saaks omandada kõik vajalikud ained. Hea variant on ka külmutatud aedviljad, mida on kerge valmistada ning ka toitumise seisukohast on hea alternatiiv.
Aga lapsed?
Kõike pisemate laste puhul ei ole hea, kui toit liiga palju kiudained sisaldab, sest see on toitev ning laps ei pruugi omastada piisavalt energiat. Neile võiks teha näiteks stuuvitud aedvilju või lisada täiendavaks rasvaks toidusse õli või vedelat margariini. Suurematele lastele sobib taldrikureegli järgimine väga hästi.
Kui sageli peaks sööma?
Oluline on süüa regulaarselt, jättes peamise toidukorra ning vahepala vahele ca 2-3 tundi. Nii on kehal piisavalt energiat ning veresuhkru tase on päeva jooksul ühtlane.
Kas taldrikureeglit saab järgida ka siis, kui ei söö valmistatud toitu?
Taldrikureeglit saab edukalt jälgida ka võileibu süües. Tasakaalustatud valik võileibade puhul:
• Kiudaineterikas leib
• Naturaalne või
• Leivakatet on võimlik lõpmatuseni varieerida, kuid see peaks olema valgurikas nagu näiteks muna heeringa ja tilliga, riivitud porgand segatud sulatatud juustuga, viilutatud õun, pirn, banaan või kiivi kohupiima või kodujuustuga, sink ja ananass, suitsu- või soolalõhe.
Paar sellist võileiba taldrikutäie naturaalse jogurti ja müsliga või puuviljaga on hea alternatiiv valmistatud toidule. Soovitavalt võtta juurde veel ka aedvilju. Ebatavalise leivakattega võileiva tegemine võib võtta veidi kauem aega, kuid kindlasti vähem kui korraliku söögi valmistamine ning sobib just siis, kui on kiire. Kuid suur muutus hakkab just väikestest muudatustest.
Allikas: www.netdoktor.se