LÕUNASÖÖGI ABC 22 Veeb

SalatLõunasöök on kontoritöötajate jaoks tavaliselt ainuke võimalus oma töölaua tagant veidi liikuma pääseda, kõndides lähema söögikohani. Kuid lõunasöök on ka söögikord, mis sageli kiirustamise tõttu vahele jäetakse, süües vaid kerge salati või haarates kiirsöögikohast rämpstoiduportsjoni.

Lõunasöögi puhul on oluline jälgida, et see ei muutuks kasuliku asemel hoopis väsitavaks, nii et ainukeseks võimaluseks pärast lõunasööki tööpäev lõpuni vastu pidada oleks kohvi toel. Sellisel juhul oled sa söönud liiga vähe hommikusööki ning seepärast nõuab keha lõunaks rohkem toitu. See omakorda suurendab kehas serotoniini ning oksüdotsiini hulka, mis annavad kehale märku, et aeg on magada.

Väiksemat portsjonit süües tekib eelnimetatud aineid vähem ning samasugust väsimustunnet ei teki. Teiseks lõunasöögi järgse väsimuse tekkimise põhjuseks on toit, millel on kõrge glükeemiline indeks, mis tõstab veresuhkru taseme kiiresti kõrgele, mis tekitab samuti väsimustunde.

Hea lõunasöök peaks sisaldama:

  • 1/3 valku lahjast lihast, kalast, linnulihast, munast või taimetoidust nagu näiteks sojaoad, herned, oad ja läätsed. Need toidud ei tekita väsimustunnet nagu seda põhjustavad süsivesikud ja rasv. Hea viis kogust määrata on enda rusika suurus ehk valkude hulk taldrikul peaks olema sama suur kui kokku surutud rusikas.
  • 1/3 süsivesikuid, kuid eelista täisteratooteid nagu näiteks täisterapasta, riis, leib. Ka selleks koguseks on hea arvestada oma rusikaga.
  • 1/3 köögivilju, juurvilju ehk ülejäänud taldriku peaksid täitma köögiviljad, mille valmistamisel on soovitav kasutada kasulikke rasvaineid nagu oliiv- ja rapsiõli.

Lõunasöögi võiksid lõpetada puuviljaga, nii võid kindel olla, et organism on saanud kõik vajalikud toitained.
Soovitav on süüa kala vähemalt paar korda päevas, et keha saaks looduslikke omega-3 rasvhappeid. Paar korda nädalas tarbi lahjat liha, et keha omandaks vajalikku rauda.

Väljas süües tasub jälgida teatud sööke, mis võivad sinu seatud eesmärgini jõudmist raskendada. Selleks on:

  • Kastmed – salatid on küll head ja kasulikud, kuid nende maitsestamiseks kasutatakse söögikohtades sageli rasvaseid kastmeid ning seepärast ei tasu neid salatile veel täiendavalt lisada.
  • Pasta kreemja kastmega – tavaliselt suured kaloripommid, sisaldavad sageli 7-800 kalorit.
  • Hakklihatooted ja vorstid-viinerid – sisaldavad sageli palju rasva, mis annab hulgaliselt kaloreid. Eelista selle asemel puhtast lihast toite.
  • Friteeritud toidud – vali pigem praetud või grillitud söök, mis annab tavaliselt poole vähem kaloreid ning on tunduvalt tervislikuma koostisega.
  • Paneeritud toidud – on tavaliselt kaks korda nii energiarikkad kui paljas liha, sest paneering imeb endasse rasva, mille sa vabatahtlikult ära sööd.
loe ja kommenteeri