NAISTEKAGA KAALUST ALLA: "Nüüd siis ongi käes! See, mida ma kaalu langetamise algusest saadik olen kõige enam kartnud — paigalseis," tõdeb Riina Laherand oma seekordses postituses ja täpsustab: "kui täpne olla, siis kaotasin kahe nädalaga 100 grammi ja ka reie ümbermõõt vähenes 2cm, aga teised mõõdud olid samad."
Natuke kurb olen, aga ma aimasin seda ette. Ei olnud kõige kergem olla ning ka söögiisu oli viimasel nädalal suurem kui tavaliselt. Kaja vaatas seekord mu toidupäevikut väga kriitilise pilguga ning kokkuvõtteks sai seitsmest päevast ainult ühe sellise päeva, mille üle ei võinud absoluutselt norida. Arutlesime Kajaga ka selle üle, et millest selline paigalseis võis tuleneda ja leidsime selleks mõned põhjused. Üks põhjustest on kindlasti see, et ma pole oma ettenähtud kaloreid( võin süüa 1520kcal päevas) täis söönud. Ja nüüd kehal on tekkinud nn „kalorivõlg“, ehk et mul on pidev näljatunne ja seda eriti õhtusel ajal. Ning siis ma vahest ikka söön valesid asju, mis ei täida kõhtu ja pole üldse vajalikud. Näiteks olen vahest õhtul teinud endale lihtsalt lahjat kohupiima moosiga, aga sinna juurde võiksin ma võtta veel viilu teraleiba või –saia, see tekitab täiskõhutunde kauemaks ajaks.
Nädal on möödunud tavalises tempos — haige lapsega kodus oldud, külas käidud, külalised käinud ja uue nädala kespaigast uuesti lasteaias käimisega alustatud. September varsti läbi, aga minu poja pole veel lasteaias käimise tunnet korralikult tunda saanudki. Harjutame poole päeva kaupa nii tihti kui võimalik. Ehk oktoobri algul proovime tutvust teha ka päevase magamisega lasteaias. Nädalavahetusel oli järjekordne pidulik koosviibimine, nüüd oli siis naaberküla sünnipäev. Laual rohkelt sööki nagu alati ning seekord ma tõesti sõin tunduvalt rohkem, kui oleks pidanud. Ja mis seal salata, sai ka punast veini joodud nii palju, et järgmisel päeval tuli oma “hundiisuga” tugevasti võidelda.
Trennide kohalt olen aga väga tubli olnud. Nagu lubatud, siis kaks korda nädalas käin pilateses ja kaks või rohkem kordi käin kepikõndi tegemas. Endiselt pean tõdema, et pilates on mõnus treening, minule sobib see suurepäraselt. Ainuke puudus on see, et pilateses käimine võtab mul minimaalselt (kui pärast trenni kohe kiiruga koju lähen) 2 tundi aega ja koju jõuan suhteliselt hilja. See kõik lööb uppi mu päevase toitumise ning nendel päevadel on mu kalorite tarbimine väike või söön järjekordselt valesid asju. Kaja soovitas iga kord pärast trenni lähema poole tunni jooksul süüa ära üks banaan, sest see tasakaalustab mu veresuhkru ning koju jõudes ei ole meeletut nälga. Koju jõudnuna aga teen endale toitva, kuid lahja õhtusöögi. Selleks sobiks näiteks üks tuunikala kattega röstitud teraleib.
Uueks nädalaks sain Kajalt mõned ülesanded: söön täis oma päevase kalorinormi, hakkan taas kasutama rohkem täisteratooteid, vähem luban endale magusat ja üritan toitumise taasakaalus hoida. Kuna ma ise pole üldse rahul sellega, et kaal jäi seisma, siis ma tõesti püüan kõiki näpunäiteid järgida. Eks kahe nädala pärast ole jälle näha, kuidas läks!
Olen endiselt optimist! Olge Teie ka! Tervitan Tanelit!
Toitumisnõustaja Kaja Maantoa kommentaar:
Riina saabus, kaunis ja reibas nagu alati. Küsimusele, kuidas on viimased 2 nädalat möödunud, vastas ta, et on tundnud suuremat söögiisu ning arvas, et seda võis ehk põhjustada suurenenud aktiivsus. Peale igakordseid mõõtmisi kaalumist asusimegi Riina toitumispäevikut analüüsima, et selgitada välja, kas ehk pole suurenenud söögiisu põhjus hoopis viimase kahe nädala toitumises. Vaatasime tähelepanelikut üle kõik tema 7 päeva, mil ta oli päevikut täitnud, ning leppisime kokku, et kirjutame üles kõik toiduained/toidud, mis võiks pigem jääda kaupluselettidele. Mõne päeva kohta leidsime neid päris palju ja vaid üks päev oli selline, mille kohta saime märkida OK. Kirja ei saanud pelgalt magus, sinna lisandus veel pasteet (mõningates pasteetides on rasvasisaldus 22-27%!), suure rasvasisaldusega piimatooted (juust 27%!), mõningad valmistoidud jne. Selle kirjapaneku mõte oli must-valgel välja tuua iga päeva kohta toidud/toiduained, mida võiks vahetada vähema rasvasisaldusega toitude vastu või sootuks lugeda nn “pühapäevatoitude” nimekirja. Sageli, vaadates oma toitumispäevikut vaid päeva kaupa, ei pruugi me märgatagi, et kaalutõus või paigalseis võib tulla just nendest esmapilgul nii süütuna tunduvatest väikestest patustamistest, aga kui nii pikemas perspektiivis süüa, siis kõik see väike annabki kokku nii mõnegi lisakilo või takistab kaalul langemast.
Teised asjad, mis Riina viimaseid üleskirjutisi analüüsides silma jäid, olid tema päevased soovituslikud kilokalorid, mis enamikel päevadel jäid alla soovitusliku normi. Kindlasti ei tohiks süüa alla oma soovitusliku normi! Mingi perioodi oleme me kõik seda võimelised tegema, ilma, et tunneksime nälga, kuid seda võib võrrelda mingil määral justkui pideva unepuudusega: suudame toimida teatud perioodi, kuid peagi nõuab taas keha oma osa. Süües alla soovitusliku normi pikemat aega võib see põhjustada nn õgimishooge, pidevat isu millegi näksimise järele, väsimust ja meeleolumuutust. Veel rääkisime toitumise tasakaalust ja mida peaks sööma, et täiskõhu tunne püsiks kauem.
Kaalulangetamine on pikk ja aeganõudev protsess oma tõusude ja mõõnadega ning Riina on väga tublilt kõige sellega toime tulnud. Järgmiseks korraks said Riinale kirja kõik need nõuanded, et nendele toetudes liikuda lähemale oma püstitatud eesmärgile.
Foto erakogust