Kui inimesed proovivad kaalus alla võtta, käib kaalu alanemine erinevate etappidena. Alustades uue toitumisega langeb kaal alul kiires tempos, jätkudes seejärel veidi aeglasemalt. Kui sama kaal jääb pikemaks ajaks samale tasemele seisma, näiteks kuu või rohkem, võib keha pidada seda uueks normaalkaaluks. Kuid isegi kui kaal enam ei lange, ei tähenda see, et keha ei põleta rasva.
Võib-olla oled hakanud rohkem liikuma ning rasv on asendunud lihastega? Kas riided on jäänud suureks, isegi kui kaal seisab paigal? Kas oled mõõtnud enda ümbermõõte, et näha, kas need on vähenenud hoolimata kaaluseisakust? Kui kaua võttis aega kaalutõus? Kas sa võtsid juurde kõik korraga või oli ka seal seisakuid?
Seisakud on keha viis kaalumuutustega harjumiseks. Uue kaloripõletuse ning kalorite hulgaga harjumine võtab aega. Lisaks on teatud kaalumuutus loomulik, eriti naistel, kelle kaal kuus varieerub päris palju.
Mida lähemale oma soovkaalule, seda raskem on kilodest lahti saada ning pole kindel, et sellest viimasest kilost, millest soovid lahti saada, üldse lahti saadki. Keha ei pruugi pidada seda oma normaalkaaluks ning võitleb selle vastu kogu jõust.
Kui kaal teatud perioodi paigal seisab, ei ole siiski paanikaks põhjust. Kui jätkata tervislikku toitumist ning jälgida oma kaloraaži, saabub lõpuks ikka soovitud positiivne efekt. Oluline on järjepidevus ning pikaajaline mõtlemine.
Lisaks kohaneb meie keha paljude asjadega. Kui sööme kogu aeg sarnast toitu, meil on sarnane kehaline aktiivsus, harjub keha sellega ning põletab/säilitab energiat sellest lähtuvalt. Keha teab siis täpselt, millise energiahulgaga toidukord järgmisena tuleb ning ta põletab/säilitab lähtuvalt sellest. Kui soovite sellest surnud punktist üle saada, on vaja mingit muutust. Näiteks – süüa midagi rohkem või vähem või teha muudatusi oma füüsilises aktiivsuses. Keha on vaja kuidagi „äratada“, et ta rohkem rasva põletaks!
Mõned soovitused muudatuseks:
Allikas: www.markitz.com