Toiduainetetööstuse kavalad nipid 09 Apr

Viimati ilmus Kaaluabis lugu „teadlikust söömisest“. Mulle meeldis väga selle artikli idee – söögem aeglasemalt ja teadlikumalt, et tunnetaksime nii oma keha kui vaimu ning saaksime toidust õige naudingu. Minu meelest võiks seda mõistet veelgi laiendada. Miks mitte vaadata ja analüüsida iga toodet, mis meie ostukorvi või suhu satub, natuke põhjalikumalt? Nii sööksime igas mõttes teadlikumalt ning me ei langeks toiduainetetööstuse kavalate trikkide lõksu. Millest ma räägin?

Vaatasin hiljuti dokumentaalfilmi „Hungry for Change“, millest näidatakse väga selgelt, kuidas toiduainetetööstus meiega manipuleerib ning millised on manipulatsiooni tagajärjed Ameerikas. Kahjuks on eurooplased varsti samamoodi rasvunud ja haiged nagu filmis näidatud ameeriklased. Filmi põhisõnum seisneb selles, et meile söödetakse erinevate toiduainetega igasugust prahti sisse, nii et me muutuksime võimalikult paksuks ja endaga rahulolematuks.

Miks see töötab? Inimesed on programmeeritud sööma kõrge energia- ja rasvasisaldusega toitu, et elada üle need ajad, mil midagi süüa ei ole. Probleem seisneb aga selles, et moodsas menüüs ei leidu suure kalorihulga kohta piisavalt toitaineid. Ja nii oleme me pidevalt näljased, sest meie keha ei saa vajalikke aineid kätte. Liigsöömisest ülejääv energia talletatakse keharasvaks.

Loomulikult ei taha me olla paksukesed, mistõttu loovad firmad erinevaid tooteid a la suhkruvabad, rasvavabad ja kaloriteta toiduaineid. Näiteks võib tuua rasvavabad „Fitness“-helbed firmalt Nestle (artikli juures oleval pildil), milles rasva asemel on suur hulk suhkrut. Nii sööme me ennast veelgi paksemaks, kuid toiduainetetööstus aina kasvab ja kasvab, sest me tarbime absoluutselt kõike, mida nad meile reklaamivad.

Sellised dieettooted (dieetkoola, light-tooted jne) peaksid meid väidetavalt aitama, kuid tegelikult on need erinevatest kemikaalidest küllastunud, mis sõna otseses mõttes meie organismi seestpoolt õgivad. Nendest kemikaalidest on võimalik samamoodi sõltuvusse jääda nagu tubakas sisalduvast nikotiinist. Seda on aga raske tõestada, sest isegi teaduslikud uuringud on toiduainetetööstuse poolt juhitavad ning nende eesmärke silmas pidades loodud.

See kõik on üks suur äri, mis on seda lihtsam, mida rumalamad ja ebateadlikumad on tarbijad, kes kaubaga eelnevalt tutvuda ei suvatse. Ka mina ei ole mingi erand, sest ma ei oskaks iialgi mingi toiduaine koostisosade mõju täpselt kirjeldada.

Kõige kurvem on aga tõik, et enamik inimesi sellest küsimusest ei huvitu. Nad söövad rõõmuga toiduaineid, milles on üle kümne koostisosa, mida nad isegi hääldada ei oska. Seda viimast üritan mina küll vältida! Palun tehke seda teiegi, sest ainult nii võite kindlad olla, et TEIE otsustate oma tervise ja kehakaalu üle.

Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.

loe ja kommenteeri