Viimasel ajal olen mitmelt blogilugejalt, kaasaarvatud Kaaluabi kasutajalt saanud kirju esimeseks jooksuvõistluseks valmistumise kohta. On küsitud, kuidas vältida hirmu ebaõnnestumise ees ning millele enne võistlust tähelepanu pöörata. Jagan nüüd hea meelega kõigile oma kogemusi.
Minu esimene võistlus oli juuni alguses 2011. aastal, distantsiks 5,5 km. Ma mäletan veel nii selgelt, kuidas ma olin küll kaks kuud usinasti kiirkõnni-jooksu meetodiga jooksma õppinud, kuid stardijoonel tiirles mu peas nii palju kõhklevaid küsimusi – kas ma saan hakkama? Kuidas see kõik toimib? Mis siis saab, kui jään viimaseks? Mul oli juba enne võistlust pulss treeningtsoonis, sest olin lihtsalt nii närvis. Nüüd, mil olen läbinud juba üle kümne jooksuvõistluse, on närv enne starti küll alati sees, aga ma vähemalt tean, mida oodata. Et ka teie saaksite rohkem oma esimesele jooksule keskenduda, seletan kõigepealt jooksuvõistluste „reeglid“ lahti.
Võistluste korraldus on enamasti lihtne. Registreerumiseks tuleb täita ankeet, mis tavaliselt on olemas võistluse kodulehel, ja maksta osalemistasu. Sulle saadetakse e-maili teel kinnitus, et oled osalejate hulgas. Lisaks sellele saad teada oma stardinumbri.
Enne võistlust prindi see e-mail välja ja võta üritusele kaasa. Mõnikord piisab oma stardimaterjalide kätte saamiseks ka sinu ees- ja perekonnanimest, aga koos prinditud kinnitusega on igal juhul kindlam, et saad võistlusest osa võtta! Stardimaterjalide jagamise info, nagu ka kõik muu võistlusega seotud informatsioon, on ürituse
koduleheküljel tavaliselt olemas.
Kui oled võistluspäeval kõik materjalid kätte saanud, pane numbrimärk oma jooksusärgile (haaknõelad antakse kaasa) ja kiip tossude külge (kiipe on igasuguseid, viimasel ajal on mõned kiibid lihtsalt numbrimärgi tagaküljel). Kui sul on vahetusriided või muud asjad kaasas, siis anna need aegsasti pakihoidu. Rajale võta vaid kõige vajalikumad esemed!
Et enne esimest võistlust sinu närve rahustada, annan nõu, kuidas käituda järgmiste hirmude puhul:
Hirm nr 1: sa ei jõua distantsi läbida.
Kuidas vältida?
Hirm nr 2: sa ei tea kuhu minna või mida täpselt teha.
Kuidas vältida?
Hirm nr 3: sa jääd viimaseks
Kuidas vältida?
Hirm nr 4: sinuga juhtub midagi ettearvamatut
Kuidas vältida?
Toredaid jooksuelamusi!
Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.