Eelmisel nädalal kirjutasin oma uuest ettevõtmisest, mille käigus jätan oma menüüst välja suhkru, alkoholi, teravilja- ja piimatooted ning töödeldud toidud. Nüüdseks on üks nädal enam-vähem edukalt seljataga ja minu suureks sõbraks on saanud teravilja asemel mandlijahu. Tahaksin ka teile tutvustada selle huvitava jahu omadusi ning lisaks sellele jagan kolme maitsvat ja lihtsasti valmistatavat retsepti.
Miks peaks keegi sööma mandlijahu? Mandlijahul on mitmeid eeliseid:
-
Mandlijahu on gluteenivaba. Seetõttu sobib mandlijahu ideaalselt neile, kellel põhjustab gluteen soolestiku ärritust või põletikku.
-
Mandlijahus on vähe süsivesikuid. 100 grammis mandlijahus on vaid 4-7 g süsivesikuid, mistõttu aitab mandlijahu organismi veresuhkru taset kontrolli all hoida. Nii on kaalujälgimine lihtsam kui teraviljast tehtud jahu süües.
-
Mandlijahul on aromaatne maitse. Tänu mandlijahu erilisele, natuke magusele maitsele, sobib see just küpsetamiseks väga hästi – maitset tugevdavaid aineid pole vaja lisada.
-
Mandlijahus on palju toitaineid. Kui võrrelda mandlijahu nisujahuga, siis on mandlijahus kümme korda rohkem kaltsiumit ja magneesiumit. Ka rauda, kaaliumit ja niatsiini leidub mandlijahus tunduvalt rohkem kui nisujahus.
(Allikad: urgeschmack.de; paleo.ee)
Vähendatud õlikogustega mandlijahu (282 kcal 100 g kohta) on võimalik osta mahepoodidest, kuid mandlijahu on võimalik ka ise teha – jahvata lihtsalt mandlid kohviveskiga peeneks! Et te näeksite, mida põnevat on võimalik mandlijahust küpsetada, toon teieni kolm maitsvat retsepti:
Gluteenivabad küpsised rosinate ja pähklitega
-
140 g mandlijahu
-
30 g sulatatud võid
-
natuke mett
-
1 muna
-
1/4 tl soola
-
1/2 tl vanilliekstrakti
-
1/4 tl küpsetuspulbrit
-
rosinaid ja erinevaid pähkleid
Pane ahi 175 kraadi juurde sooja. Sega omavahel kõik koostisosad, kuni tekib ühtlane mass. Vormi segust väikesed pallikesed ja laota need küpsetuspaberile. Küpseta küpsiseid umbes 12-15 minutit. Valmis!
Mandlijahust pannkoogid
-
35-40 g mandlijahu
-
2 muna
-
60 ml kookospiima
-
võid praadimiseks
-
banaaniviilud või pähklid serveerimiseks
Sega kausis mandlijahu, munad ja kookospiim. Prae tulisel rasvaga määritud pannil segust väikesed pannkoogid. Serveeri pannkoogid koos banaaniviilude ja röstitud pähklitega.
Gluteenivaba banaanileib
-
3 küpset banaani
-
3 muna
-
2 tl vanilliekstrakti
-
1 spl mett
-
30 g sulatud võid
-
200 g mandlijahu
-
pool tl soola
-
1 tl küpsetuspulbrit
-
kreeka pähkleid
Pane ahi 175 kraadi juurde sooja. Sega omavahel purustatud banaanid, munad, vanilliekstrakt, mesi ja või. Kui tekib ühtlane mass, sega juurde mandlijahu, sool, küpsetuspulber ja tükeldatud kreeka pähklid. Vala segu võiga määritud koogivormi (mida väiksem vorm, seda parem). Küpseta ahjus 55-65 minutit. Proovi hambaorgiga, kas kook on küps (hambaork jääb küpse koogi puhul enam-vähem puhtaks).
Loodan, et tänu nendele retseptidele otsustate ka teie mandlijahu proovida!
Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.