Kaaluabi treeningnõustaja Kadi vastab kasutajate küsimustele.
Olen sale ja päris heas vormis viiekümnendates naine: pikkus 163cm, kaal 52,5 - 53 kg, vööümbermõõt 67cm. Eelmise aasta juulis alustasin lihastreeningutega kodus ja tunnen, et sellest on mulle palju abi olnud, ainult põlved teevad muret. Nimelt diagnoositi novembris osteoartroos põlveliigeses. Siit ka minu küsimus: kas leidub spetsiaalseid treeningprogramme, mis aitavad liigeste liikuvust parandada? Kas ajal, kui liiges põletikus ja paistes, peaksin sootuks harjutustest loobuma? Ülekaalu pole mitte kunagi olnud ja soolast ning rasvast toitu ei söö, sest see lihtsalt ei maitse mulle. Olen tänulik igasuguste nõuannete ja vihjete eest, mis aitavad täisväärtuslikku elu elada, isegi koos osteoartroosiga.
Olete tõepoolest ideaalses kaalus ning väga tubli, et regulaarselt treenite!
Põlveliigese osteoartroosi leevendamiseks soovitan Teile pilatese treeningut. Regulaarne pilatese treening aitab Teil valu põlves vähendada, tugevdab lihaseid ning on efektiivne moodus liigeste liikuvuse parandamiseks. Kuna pilatese puhul on väga oluline harjutuste sooritamise õige tehnika, soovitan kindlasti alustada koos treeneriga.
Lisaks on soovitatav kõndida nii palju kui võimalik (valu ja paistetuse puhul tuleks puhata või kasutada jalutuskeppi või põlvetuge). Kepikõnd sobivate spordijalatsitega , jalgrattasõit ning ujumine on samuti Teile sobilikud spordialad.
Kui liiges on põletikus ja paistes, peaksite vältima jooksmist, hüppamist ning kükitamist, eelkõige harjutusi kangiga.
Mul on selline küsimus, et palju on räägitud pulsisagedusest treeningu ajal. Minu tavaline pulss on 93, kuid meie pere naistel ongi kiire pulss. Kas minu pulsisagedus peaks treeningut tehes olema teine, kui tavaliselt igalpool kirjutatakse? Teine küsimus, mul on kodus crosstrainer trenažöör, kuid sellel treenides hakkab mul selg tuikama. Kas mul on trenažöör valesti reguleeritud või olen ma ise lihtsalt trenni tehes liiga krampis? Või ei sobi trenažöör mulle?
Kõrge pulss võib viidata madalale aeroobsele treenitusele ning tuleks asuda arendama põhivastupidavust. Põhivastupidavuse tsooni kutsutakse ka üldvastupidavuse ja baasvastupidavuse tsooniks. See tsoon on hea südamelihase treenimiseks. Soovitan Teile kepikõndi, jalgrattasõitu ja ujumist. Tervisesportlase optimaalne pulsisagedus põhivastupidavuse suurendamiseks on vahemikus 60 – 70 % maksimaalsest pulsisagedusest. Maksimaalne südame löögisagedus arvutatakse naistel valemi järgi 226-vanus.
Lisaks pulsisagedusele tuleb treeningul hinnata ka enesetunnet. Kui väsimus on kiire tulema, võiks pulss treeningul olla väiksem. Treeningud peaksid olema regulaarsed (vähemalt 3 korda nädalas). Soovitan suurendada eelkõige treeningu pikkust ja alles seejärel intensiivsust.
Seljavalu põhjustavad mitmeid tegurid: vähene füüsiline koormus, lihasspasmid või rebendid, rühimuutusega seotud tegurid, kurnatus jms. Kui tunnete valu seljas üksnes treeningu ajal, võib see olla põhjustatud ülepingutusest treeningu käigus. Sellisel juhul vähendage treeningu intensiivsust, s.t. hoidke treeningu ajal pulsisagedus madalamal tasemel.