Igaüks teab, et tervislikud eluviisid, muu hulgas mittesuitsetamine, piiratud alkoholitarbimine ning parajas kaalus püsimine vähendavad haiguste riski.
Internetis vabalt kättesaadavas teadusajakirjas PLoS (The Public Library of Science – e.k. avalik teadusraamatukogu) Medicine (e.k. meditsiin) avaldavad Wei Zheng ja tema kolleegid Vanderbilti ülikooli meditsiinikeskusest (USA) tervislike eluviiside komponentide koosmõju uurinud mastaapse uurimistöö tulemused.
Teadlased leidsid, et tervislike eluviiside muster – normaalkaal, vähe kõhurasva, regulaarne kehaline aktiivsus, piiratud kokkupuude sigaretisuitsuga ning rohke puu- ja köögiviljade tarbimine – vähendas suremust hiina naiste seas, kes ei suitseta ega tarbi regulaarselt alkoholi.
Tervet rida „ebatervislike“ eluviiside komponente, nagu suitsetamine, liigne alkoholitarbimine, puuduv kehaline aktiivsus, puu- ja köögiviljade vaegus, palju kõhurasva, kokkupuude sigaretisuitsuga, seostatakse krooniliste haiguste ning enneaegse surmaga. Vähe teatakse aga nende kumulatiivsest toimest, teisisõnu – lisaks aktiivsele suitsetamisele ja alkoholitarbimisele ka ülejäänud komponentide koosmõjust suremusele.
Küsimusele vastuse leidmiseks analüüsisid teadlased 71 243 mittesuitsetava ja karske hiinlanna andmeid, kelle vanus jäi vahemikku 40 – 70 eluaastat, ning kes osalesid Shanghai naiste rahvastikupõhises terviseuuringus. Enam kui 9 aastat kestnud uurimistöö vältel teatati 2 860 surmast, millest 1 351 oli põhjustanud vähktõbi ning 775 südame-veresoonkonna haigused.
„Tervislike eluviiside tulemi“ väljaarvutamiseks valisid teadlased välja viis põhjalikult uuritud ning sellele populatsioonile omast tervislike eluviiside komponenti: normaalkaal (KMI 18,5 – 24,99), madalam talje-puusa ümbermõõdu suhe (hinnanguline kõhurasva hulk), kehaline aktiivsus, puuduv kokkupuude abikaasa suitsetamisega, suur päevane puu- ja köögiviljade tarbimine.
Uurimuse subjekte hinnati kõigi viie komponendi osas 5-pallisel skaalal (0 – kõige vähem tervislik, 5 – kõige tervislikum). Tulemus näitas, et kõrgem tervislike eluviiside tulem oli märkimisväärselt seotud vähenenud üldise suremuse esinemissagedusega, eriti just südame-veresoonkonna haigustesse ning vähktõppe. Naistel, kellel sai hinnata nelja või viit tervisliku eluviisi komponenti, oli 43 protsendi võrra madalam üldise suremuse esinemissagedus kui naistel, kelle tulemus oli null. Kõrgema tervislike eluviiside tulemi seost suremuse vähenemisega hinnati tugevaimaks südame-veresoonkonna haiguste osas.
Suitsetamine ja liigne alkoholitarbimine avaldavad tervisele äärmiselt ebasoodsat mõju. Paljudele inimestele, kes regulaarselt ei suitseta ega tarbi alkoholi, võib seevastu saatuslikuks saada teiste kirjeldatud elustiili komponentide koosmõju. Hea uudis on see, et paljusid komponente annab parandada, kui on olemas individuaalne motivatsioon ebatervislikke harjumusi muuta. Isegi kõige raskemini muudetavaid komponente, nagu abikaasa suitsetamine, saab parandada, kui suurenevad teadmised suitsetamise kahjulikust mõjust tervisele.
Allikas: http://www.eurekalert.org