Soovimatu lastetus paneb mehed end halvasti tundma 22 Nov

Foto: healingdream / FreeDigitalPhotos.net

Foto: healingdream / FreeDigitalPhotos.net

Katseklaasiviljastamise abil on paljud paarid, kel varem selleks võimalust ei olnud, saanud lapsevanemateks. Tee selleni võib olla aga vaevaline ning kõikidest ei saagi lapsevanemaid. Sahlgrenska Akadeemias läbi viidud uurimusest selgus, et meestele mõjub soovimatu viljatus negatiivsemat kui varasemalt arvatud.

Kui meestele pole selge nende viljatuse põhjus, tunnevad nad sageli frustatsiooni ning tihti vaadatakse sellele probleemile just naiste seisukohalt, mille tõttu mehed tunnevad end eemale tõrjutuna. Mehed tunnevad, et nende ülesanne on luua perekond ning samal ajal kaitsevad nad rüütellikult oma lähedasi, võttes vastutuse olukorra eest enda peale.

Uuringu käigus uuriti põhjalikult elukvaliteeti, enesetunnet ning tervist, kuid ka seda, kuidas käituvad paarid, kes on katseklaasiviljastamise läbi elanud ca 5 aastat tagasi, ilma et neil oleks sündinud lapsi. Seejärel võrreldi tulemusi paaridega, kes on viljastamise järel saanud lastevanemateks ning ka kontrollgrupiga lastevanematest, kel pole viljakusprobleeme ning on umbes sama vanade laste vanemad. Uuringus osales igast grupist 200 paari ning meeste ja naiste vastuseid uuriti ka eraldi ning võrreldi üksteisega.

Tulemus näitas, et lastetutel paaridel oli nii naistel kui ka meestel halvem elukvaliteet võrreldes nendega, kelle viljastamine oli õnnestunud. Lastetute paaride jaoks oli viljatuse probleem keskne probleem elus ning just lastetute meeste elukvaliteedile mõjus see rohkem negatiivselt kui senini arvatud . Seepärast peaks viljatusravi järgselt pööörama tähelepanu nii mehe kui ka naise reaktsioonidele, mõtetele ning tulevikuplaanidele.

Soovimatu lastetuse käes kannatab ca 9 protsenti sobivas lapsesaamise eas paare. Paljud neist otsivad abi meditsiiniasutustest, et uurida ning ravida viljatuse põhjuseid. Levinumateks põhjusteks on munajuhade vigastused, halb sperma kvaliteet, spermatosoidide puudus, hormoonhäired, kuid vahel ei suudeta põhjust leida.

Allikas: forskning.se

loe ja kommenteeri