Talvine külmetuste hooaeg on käes ning see tähendab ka nohuste ninade võidukäiku. Piisab vaid tervituskäest külmetunud inimesega, kui võid juba nohu ootama hakata, sest mõne päeva pärast sul tõenäoliselt nina jookseb ning pea tundub paks.
Arvad, et küüslauguküüned või liiter apelsinimahla aitavad? Vaevalt. Kui oled külmetunud, siis ei aita midagi peale aja. Enesetunnet annab parandada, kuid see ei tee terveks. Küll aga annab teiste nakatamist vähendada hoolika kätepesuga. Näiteks Saksamaal läbi viidud uurimused on näidanud, et töökohtades, kus kasutati käte desinfitseerimiseks alkoholi sisaldavaid vahendeid, vähenes haigestumise tõttu töölt puudumine poole võrra. Enamik talvistest külmetustest kantakse just nimelt käte kaudu edasi. Piisab näiteks haige inimesega kätlemisest ja seejärel näo puutumisest, kui nakkus ongi edasi antud.
Nakatumise järgselt on oluline korralikult puhata. Minna koju voodisse ning hoida teistest eemale, sest eriti haiguse alguses ollakse väga nakkavad. Külmetus on peaaegu alati viirusinfektsioon ning külmetusviirusi on suurel hulgal. Täiskasvanut tabab see keskmiselt kaks korda aastas, lapsi vähemalt kaks korda sama palju. Külmetusviirus tabab peamiselt limaskesti, nina, neelu, keskkõrva ning ülemisi hingamisteid. Teiste nakatamiseks, kui ise oled haige, on lisaks käte pesemisele oluline ka aevastada mitte peopessa, vaid varukasse, sest muidu puutud hiljem selle käega kõiki asju ja kannad pisikuid hoopis edasi.
Kodused abivahendid
Helista arstile
Ära treeni!
Kui oled haigestunud või tunned, et hakkad jääma, siis tuleb kindlasti treenimist vältida, sest pingutus võib kahjustada südant.
Viirus levib:
Allikas: Vardguiden.se