Suvi, värske grillitud liha lõhn. Grillitud liha täidab hästi kõhtu, kuid võib sisaldada ka vähki tekitavat ainet. Soovitav on grillimise puhul oodata kuni leegid on vaibunud. Grillsuits sarnaneb oma olemuselt vingugaasile, st selle sissehingamist on soovitav vältida.
Kui liha astub soojusega kontakti, tekivad uued ühendid ning ained, mida grillija sisse hingab ning mis süües organismi satuvad. Mõned nendest ainetest, mida kutsutakse ka polüaromaatseteks süsivesinikeks ehk PAH-ideks, kutsuvad esile vähki nagu näiteks bensapüreen. Kui grillida valesti, on nende ainete tase lihas kõrge. Vale on panna liha grillile, kui seal on veel leek üleval. Leekides tekib palju PAH-aineid, mis jäävad grillitava toote pinnale. Seepärast on oluline jälgida, et marinaadi ega toitu ei kukuks sütele, sest see tekitab uusi leeke.
Rootsi Toiduaineameti poolt avaldatud raport põhineb liha ja grillvorstide analüüsil, mis võeti 29 inimese grillitud lihatoodetelt. Testi käigus kasutati grillkuplit grillsüsiga, kuppelgrilli brikettidega, avatud söegrilli, gaasigrilli ning avatud gaasigrilli. Tulemus näitas, et kui oodati leekide sumbumiseni ning jälgiti, et rasva ei tilguks, olid sõltumata valitud grillist kahjulike ainete tasemed madalad. Kui asetada toit otse leekidele, suurenes koheselt ka toidus leiduvate PAH-ainete hulk.
Grillimisel
Allikas: http://expressen.se