TARBIJA: On toiduaneid, mida me tahame süüa ja neid, mis on meile kasulikud. Surimi puhul on need mõlemad kriteeriumid täidetud. Ah et millest jutt? Loe lähemalt
Toitumisteadlase Reet Sinki sõnul tähendab sõna surimi jaapani keeles kala-hakkliha. Seda valmistatakse põhiliselt neist tursalistest, kellel on vähe liha ja palju luid, mistõttu tavalise kala kujul need inimesele ei meeldi. Jaapanlased aga lieutasid selliste kalade väga efektiivse kasutamisvõimalus ja panid tootele nimeks surimi. Jaapanis kasutatakse toodet erinevate kamaboko ja kala kastmete valmistamiseks. Hiinas kasutatatakse surimit frikadellide tegemiseks ning traditsioonilse subi geng koostisosana.
Mis toimub ja kus?
Kõige suuremad tootjadmaad on Ameerika Ühendriigid ning Jaapan, kuid ka Jaapan, Taimaa ning Hiina. Surimit valmistatakse vagest väherasvasest kalast, vahetule pärast püüki. Seega alustatakse protsessiga juba laevas, mil kala (mh, mintai, makrell, snuuk, sardiin, heeringas, paltus, ahven, heik, tursk jt) on maksimaalselt värske. 25-30% kalast kasutatakse ära surimi tootmiseks, aastas toodetakse ca 500-600 miljonit tonni surimit.
Protsess ise on sõnadesse pandult selline: tooraine, valge väherasvane kala -> pesemine, filtreerimine -> hakkimine, pesemine -> vee eemaldamine -> konsentreeritud kalavalk ehk surimi.
Surimil on tegelikult eesti keeles ka oma nimi olemas - krabipulgad ehk makra, mis algselt tähendaski lühendit väljendist Matkitud Krabi. Niisiis on see toiduaine meile tuttav ja kasulikki. Kuid nüüd on meil võimalik seda veel mitmel erineval moel valmistada.
Kuid legend räägib, et...
Surimitoodete kohta levib mitmeid linnalegende. Siinkohal lükkame ümber neist kolm:
Nami-Nami looja, hobikokk Pille Petersoo pakub välja rea põnevaid retsepte, mis peagi on Kaaluabi lugejatele-vaatajatele siinsamas lehel kasutamiseks üleval.