Kaks sel aastal avaldatud USAs läbi viidud uurimust näitavad, et kodus ja restoranides (sealhulgas ka kiirtoitlustuskohtades) söödud toidu ja suupistete portsjonid on USAs viimase 20 aasta jooksul kasvanud. Kardetavalt võib seesugune „toiduportsjonite moonutamine“ tuua kaasa ülekaalulisuse ja rasvumise suurenenud esinemissageduse USAs ja ilmselt ka Austraalias.
Paljud inimesed ei tea mitte midagi soovituslikest portsjonite suurustest - mõnede inimeste jaoks on portsjon kõik, mis taldrikut täidab - kuid näiteks üks portsjon keedetud riisi või makaronitooteid on ainult 250 ml (mis täidab taldrikust umbes kolmandiku) ning üks portsjon liha on umbes 100 g (mis on suuruse poolest võrreldav kaardipakiga). Heitke soovituslike portsjonisuuruste teadasaamiseks pilk tervisliku toitumise püramiidile.
2003. aasta jaanuaris USA meditsiiniajakirjas Journal of the American Medical Association avaldatud Nielseni & Popkini poolt läbi viidud uurimus täheldas, et enamik USA kodudes ja restoranides serveeritud toiduportsjonite suurustest on kasvanud - tarbitavate kalorite hulk ühest portsjonist soolastest suupistetest on kasvanud 93 kalori võrra, karastusjookidest 49 kalori võrra, puuviljajookidest 50 võrra, hamburgeritest 97 võrra ning Mehhiko toidust 133 võrra. Kui välja arvata hamburgerid, juustuburgerid ja magustoidud, mis olid suuremad kodus kui kodust väljas, esines enamik kasvudest kiirtoitlustuskohtades. Ainus muutumatuna püsinud kaasavõetav toit oli pitsa.
Teine uurimus, mis avaldati 2003. aasta jaanuaris USA Toitumisassotsiatsiooni ajakirjas Journal of the American Dietetic Association teatas, et ajavahemikus 1990 - 1995 kasvasid märkimisväärselt karastusjookide, kohvi, tee ja hommikusöögihelbete portsjonite suurused.
Autorid jõudsid järeldusele, et sellest ei piisa, kui terviseasjatundjad räägivad vaid soovituslikest toitudest - oluline on rääkida ka soovituslikest toidukogustest.
Allikas: www.healthyeatingclub.org