Mesi, hea ja kasulik 02 Jaan

Foto: Fotoakuten.se

Foto: Fotoakuten.se

Mesi on ammune ravim köha vastu, mis uuringute järgi toimib paremini kui paljud kallid köharohud. Mett on ravimina kasutatud tuhandeid aastaid ning ka tänapäeval leitakse üha uusi viise mee ravimites kasutamiseks. Mesi on madala glükeemilise indeksiga, sisaldab palju vitamiine, mineraale ja antioksüdante ning maitse on rikkalikum kui suhkrul, seepärast on soovitatav suhkru asemel kasutada pigem mett.

Bonni ülikooli lastekliinikus on paljude aastate jooksul proovitud kasutada mett vähihaigete ning nõrga immuunsüsteemiga laste haavade raviks ning senini on tulemused olnud positiivsed: kroonilised haavandid multi-resistentsete bakteritega on paranenud paari nädala jooksul. Ravis kasutatakse mett, mille tootmine on toimunud väga kõrgetes hügieenilistes tingimustes ning suurenenud kvaliteedikontrolli all. Mee abil eemalduvad surnud koed kiiremini ning haav paraneb samuti rutem. Lisaks on lihtsam vahetada haaval sidet ilma uut nahka kahjustamata. Ka pikaajalisi haavu on suudetud mee abil paari nädalaga kontrolli alla saada. Tänapäeval kasutavad paljud Saksamaa haiglad mett haavandite raviks.

Kuna mesi on mesilaste talvine toiduvaru ning peab säilima kogu talve, aidates neil vastu panna ka bakterite, seente ja teiste haigustekitajate paljunemisele, et mesilased haigeks ei jääks, sisaldab see palju looduslikult kaitsvaid aineid: suhkruid, antioksüdante, C-vitamiini, ensüüme ning antiseptilisi toimeaineid. Mee madal pH tase (3,2 kuni 4,5) teeb ta ka hapuks, seepärast on bakteritel raske seal paljuneda, lisaks on mesi kuiv. Mees sisalduv vesi on seotud suhkrutega samamoodi nagu kristallide struktuuris, seepärast on õhul raske suhkrusse tungida. Kõik need omadused muudavad mee keskkonna bakterite ning teiste vaenulike organismide vastu ebasõbralikuks. See aitab haavandeid kuivana hoida, sest mesi imeb niiskuse endasse.

Mett võttes võetakse välja ka taruvaik, mille värvus varieerub valgest pruunini, kuid kõige tavalisem on kollane värvus. Ka taruvaigul on palju kasutusvõimalusi. Näiteks kasutatakse seda vaiku naharavimina ning ka tänapäeval lisatakse seda kreemidesse, salvidesse ja huulepalsamisse. See kaitseb vedeliku ja külma eest, kuid säilitab niiskuse, rahustab ärritunud nahka ning pehmendab kuiva nahka.

Taruvaiku kasutatakse ka juuksehoolduses juustele läike andmiseks, kuid selleks on vaja väga väikest kogust.
Toitainetesisaldus erinevas mees on erinev, kuid kõik nad sisaldavad vitamiine ja mineraale. Mees on palju C-vitamiini, teatud kogustes rauda, vaske, mangaani, kaltsiumi, kaaliumi, naatriumi, fosforit ja magneesiumit.

Küll aga peaks imikutele mee andmisest hoiduma, sest see võib tekitada beebibotulismi. Enne 1. eluaastat peaks vältima mee ja maisisiirupi andmist imikutele.

Allikas: nyfikenvital.se

loe ja kommenteeri