UURING: Teadlased on pikka aega hoiatanud, et ülekaalulisus on maailmas epideemia mõõtmeid võtmas. Hiljutine üsna mahukas uuring annab aga karmi kinnituse: maailma rahvastikust on poolteist miljardit inimest ülekaalulised, 500 miljonit aga rasvunud.
Viimase kolmekümne aasta jooksul on rasvunud inimeste protsent ülemaailmselt kahekordistunud. Pikaajalises uuringus, milles vaadeldi muutusi inimeste kehakaalus, vererõhus ja kolesteroolitasemes, jõuti järeldusele, et 2008. aastal oli umbes 205 miljonit meest ja 297 miljonit naist rasvunud. Ülekaaluga oli probleeme lausa 1,5 miljardil inimesel.
Üks uuringu autoritest, Majid Ezzati, väidab, et ülekaalulisus pole juba ammu üksnes kõrgeltarenenud lääneriikide probleem, vaid levib kulutulena ka keskmise- ning madala elatustasemega maades. Nimetatud uuringus võrreldi 199 riigi 9,1 miljoni täiskasvanu andmeid.
Kuidas paksust määratleda?
Teadlased kasutasid selleks kehamassiindeksit, milles võrreldakse inimese kaalu tema kasvu ruuduga: kui saadud jagatis on üle kahekümne viie, siis on tegu ülekaaluga, kui tulem on aga kolmkümmend või enam iseloomustatakse seisundit terminiga rasvumine.
Uuringust selgunud fakte:
Vererõhuga probleeme vähem
Veidi paremad olid tulemused vererõhu ja kolesteroolitaseme näitajates. Kolmekümne aastaga on näitajad paranenud eelkõige kõrgelt arenenud tööstusriikides. Teadlaste arvates tuleb siinkohal „süüdistada“ vähenenud soolatarbimist, küllastumata rasvhapete eelistamist toidulaual ning haigusi ennetavat arstiabi.
Kõrget vererõhku on Euroopas, USAs, Kanadas ja Austraalias 1980. aastaga võrreldes diagnoositud vähem. Kõige kõrgema vererõhuga piirkonnad olid 2008. aasta uuringu kohaselt Baltikum ning Ida- ja Lääne-Aafrika. Saksamaa asetseb tabeli keskel, kuid ka seal on näitajad 80ndatega võrreldes paranenud. Kolesteroolitaseme poolest asetseb Saksamaa koos Gröönimaa, Islandi ja Andorraga aga lääneriikidest tipus.
Fotol: maailma kõige paksem mees
Allikas: stern.de